مهرابی فاینانس
خانه » مقالات » کریپتوکارنسی » مرج اتریوم چیست؟
خانه » مقالات » کریپتوکارنسی » مرج اتریوم چیست؟

مرج اتریوم چیست؟

مرج اتریوم

سلام. امروز می‌خواهیم در آکادمی مهرابی فاینانس در مورد دومین شبکه قدرتمند در حال حاضر دنیا حرف بزنیم؛ یعنی اتریوم و آپدیت جدید آن به نام مرج اتریوم «ethereum merge». به‌صورت کلی مرج اتریوم چه هستش و چه تفاوتی با اتریوم نسخه قبل دارد و پیامدهای آینده آن چیست؟ مزیت و معایب آن که جلو تر به آن می‌پردازیم پس لطفاً تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مرج اتریوم «ethereum merge» چیست؟

مهم‌ترین تغییر در این آپدیت، انتقال شبکه اتریوم از «pow» (الگوریتم اثبات کار) به «pos» (الگوریتم اثبات سهام) تغیر یافته که ازاین‌پس تمامی تراکنش‌های اتریوم با این الگوریتم صورت می‌گیرد که به آن مرج اتریوم «ethereum merge» گفته می‌شود.

الگوریتم اثبات کار توسط بیت‌کوین اختراع و استفاده شد برای اولین‌بار که جایگزین آن می‌تواند اثبات سهام باشد که فواید خوبی دارد که در آخر همین مقاله در آکادمی مهرابی فاینانس به آن می‌پردازیم.

مرج اتریوم یا نسخه 2 اتریوم چیست؟

چه تفاوت‌هایی میان «الگوریتم اثبات» با «سهام با اثبات کار» وجود دارد؟

در سیستم «الگوریتم اثبات کار» مانند بیت‌کوین ما احتیاج به ماینر برای ثبت بلاک‌ها و تأیید تراکنش‌ها داریم که به آن «pow» می‌گوییم.
اما در سیستم جدید اتریوم دیگر احتیاجی به ماینرها نیست و در این شیوۀ جدید، فقط کسانی هستند که بالای 32 عدد اتر دارند و آن را استک کردند می‌توانند کار ماینرها را انجام دهند و به‌صورت کاملاً اتفاقی تراکنش‌ها را تأیید و ثبت کنند که به این شیوۀ جدید و جذاب «pos» گفته می‌شود و هر چه تعداد اتر شما بیشتر باشد شانس انتخاب شما افزایش می‌یابد و در این صورت درآمد شما بیشتر خواهد شد.

اثبات سهام بهتر است یا اثبات کار؟

یکی از مزیت‌های آپدیت جدید انتریوم صفرفه جویی مصرف انژی در استخراج آن است. طبق تحقیق تیم فناوری آکادمی مهرابی فاینانس و به گفته بنیاد اتریوم که یک سازمان تقریباً خصوصی است مصرف انرژی در مرج اتریوم به طور چشمگیری کم شده به طوری که مصرف انرژی ماینرها در اسخراج اتریوم نسخه 2 تا 95.99% درصد نسبت به نسخه قدیمی کاهش یافته است که می‌تواند بهانه کشورهای زیادی از جمله ایالات متحده امریکا که جدیداً با مصرف انرژی زیاد استخراج رمزارزها مشکل دارد را مرتفع کند. اتریوم با این ابدیت جدید توانست دوام و قدرت رمزارزها افزایش دهد.

یکی دیگر از فواید آن که توسط مهرابی فاینانس یافت شد این است که دیگر احتیاج به خریداری و هزینه‌های زیاد از جمله استهلاک دستگاه‌های ماینر و برق مصرفی آن نیست و این‌گونه حتی از حملات اقتصادی نیز در امان است ولی یکی از بدی‌هایی که طبق تحقیقات انجام شده به آن رسیده‌ایم از نظر کاربران این شبکه مدت‌زمان خیلی کمی است که لانچ شده و احتمال داشتن حفره‌های امنیتی را به ما خاطرنشان می‌کند.

علاوه براین، بناید اتریوم خاطر نشان می‌کند که PoS یک رویکرد جدید نسبت به PoW است که بخاطر آزمایش کم‌تر در دنیای واقعی می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد.

آیا سرعت تراکنش‌ها بعد از مرج اتریوم افزایش پیدا می‌کند؟

در سیستم اثبات کار فعلی، بلاک‌های اتریوم به طور متوسط هر ۱۳ یا ۱۴ ثانیه تولید می‌شوند. مرج منجر به صدور بلوک‌های PoS در فواصل منظم ۱۲ ثانیه‌ای می‌شود. اکثر کاربران متوجه این پیشرفت نخواهند شد و اتریوم همچنان از سایر شبکه‌های بلاک‌چین مانند سولانا و آوالانچ عقب است (البته خیلی جلوتر از بیت‌کوین است که به طور متوسط هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید استخراج می‌شود). بااین‌حال، درست مانند کارمزد تراکنش‌ها، کسانی که به دنبال سرعت بیشتری هستند می‌توانند از رول‌آپ‌ها و سایر راه‌حل‌های لایه دوم، استفاده کنند.

آیا کارمزد اتریوم پس از مرج افزایش یا کاهش پیدا می‌کند؟

به طور خلاصه خیر، کارمزد اتریوم پس از مرج نه کاهش می‌یابد و نه افزایش می‌یابد. مرج بر کارمزد تراکنش اتریوم تأثیری نخواهد گذاشت. بااین‌حال، کارمزد‌های بالای شبکه اتریوم ممکن است با به‌روزرسانی‌های شبکه آتی مانند dankharding و proto-danksharding برطرف شود، اگرچه اجرای این به‌روزرسانی‌ها حداقل تا سال ۲۰۲۳ طول خواهد کشید.

رول‌آپ‌ها یا شبکه‌های شخص ثالث مانند آربیتروم و اپتیمیزم که تراکنش‌ها را گروه‌بندی می‌کنند و آن‌ها را مستقل از شبکه اصلی اتریوم پردازش می‌کنند، همچنان راه‌حل اصلی برای مشکلات کارمزد تراکنش‌های اتریوم هستند.

آیا بعد از مرج اتریوم قیمت آن تغییر می‌کند

آیا قیمت اتریوم پس از مرج افزایش پیدا می‌کند؟

پیش‌بینی اینکه بعد از به‌روز‌رسانی و در آینده اتریوم، چه اتفاقی برای قیمت آن می‌افتد، دشوار است. ادغام توسط جامعه اتریوم به‌عنوان یک پیشرفت قابل‌توجه در فناوری پایه شبکه شناخته شده است. PoS مسائل مربوط به اثرات زیست‌محیطی شبکه را برطرف می‌کند و استیکینگ را به‌عنوان یک ابزار جدید برای ارز بومی اتریوم معرفی می‌کند. علاوه بر این، سرعت صدور اتریوم را کاهش می‌دهد که می‌تواند به قیمت آن کمک کند.

بااین‌حال، هیچ‌کس نمی‌تواند به قطعیت بگوید که مرج، ارزش اتریوم را افزایش می‌دهد. این احتمال وجود دارد که ادغام با مشکلاتی مواجه شود یا در نهایت PoS از امنیت کمتری نسبت به PoW برخوردار باشد

آیا می‌شود به سهام‌دار یا اعتبارسنج اتریوم تبدیل شوم؟

بله. اگر به‌اندازه کافی اتریوم داشته باشید می‌توانید به سهام‌دار اتریوم تبدیل شوید. برای شرکت به‌عنوان اعتبارسنج (سهام‌دار) در شبکه اتریوم و همچنین دریافت جوایز در زنجیره، به ۳۲ واحد اتریوم نیاز دارید. اما نکته مهم این است تا زمانی که شما اتریوم خود را سپرده‌گذاری می‌کنید و از مزایای شبکۀ اتریوم استفاده می‌کنید، امکان برداشت ارز از 6 تا 12 ماه مجاز نیست.

بااین‌حال به یاد داشته باشید که سپرده‌گذاری نیاز به تخصص دارد و اگر اشتباهی مرتکب شوید یا آفلاین شوید، ممکن است سهام شما کاهش یابد. سرمایه‌گذاری می‌تواند از طریق پلتفرم‌های متمرکز مانند Coinbase (COIN) یا کراکن برای افرادی با دانش کمتر بلاک‌چین انجام شود. این سرویس‌ها جزئیات فنی را مدیریت می‌کنند و در ازای بخشی از درآمد کاربران، امکان سپرده‌گذاری برای افراد با ETH کمتر از ۳۲ را فراهم می‌کنند.

کسانی که اتریوم کمتری دارند، استفاده از استخر‌های نقدینگی لیدو یا راکت پول می‌تواند برای آن‌ها مناسب باشد. کاربرانی که با استفاده از این خدمات سپرده‌گذاری می‌کنند، توکن‌های سهام‌دار ETH را دریافت می‌کنند که با قیمت کمی کمتر از اتریوم استاندارد معامله می‌شود.

بعد از استک کردن، چه اتفاقی برای اتریوم‌های ما می‌افتد؟

اتریوم‌های استیک شده از شش تا دوازده ماه پس از ادغام از قفل، شبکه خارج نمی‌شود. سپس، کسانی که اتریوم خود را به استیک کرده‌اند، می‌توانند آن را همراه با هر سود، خارج کنند. در صورت سپرده‌گذاری با استفاده از ارائه‌دهندگان یا استخر‌های متمرکز سهام‌داری، مراقب اطلاعیه‌هایی در مورد نحوه انجام برداشت‌ها منتشر می‌شود، باشید.

چه بلایی سر دارندگان اتریوم بعد از مرج اتریوم می‌آید؟

اگر در حال حاضر اتریوم دارید، نیازی به مطالبه توکن‌های جدید «PoS ETH» یا «ETH۲» نیست. پس از ادغام، موجودی شما دقیقاً ثابت می‌ماند و می‌توانید طبق معمول به استفاده از شبکه ادامه دهید. کاربران اتریوم پس از مرج نیازی به انجام کاری نخواهند داشت، اما فروشندگان نرم‌افزار اتریوم و اپراتور‌های نود (افرادی که ماشین‌هایی را که شبکه اتریوم را اجرا می‌کنند) باید نرم‌افزار خود را ارتقا دهند تا مطمئن شوند که از آخرین نسخه استفاده می‌کنند.

داستان فورک شبکه اثبات کار چیست؟ اگر ETH داشته باشم کوین‌های رایگان دریافت خواهم کرد؟

برخی از ماینر‌های اتریوم اعلام کرده‌اند که قصد دارند از زنجیره PoW فورک یا ایجاد یک شبکه تقسیم‌بندی کنند، زیرا در کنارگذاشتن مکانیسم سنتی اجماع شبکه مردد هستند. تا آنجایی که می‌توانیم بگوییم، این ماینر‌ها قصد دارند فقط بلاک‌چین اصلی را کپی کنند، همراه با موجودی‌ها، و پس از ادغام، به اجرای کپی‌های PoW خود از اتریوم ادامه دهند.

اگر قبل از ادغام، ETH داشته باشید؛ ممکن است به طور خودکار موجودی توکن‌ها را در این فورک‌های PoW جدید دریافت کنید. بسته به زنجیره، رویه متفاوتی برای ادعای این توکن‌ها وجود خواهد داشت. کاملاً مشخص نیست که آیا یک صرافی متمرکز، مانند کوین بیس، توکن‌های فورکی را ارائه می‌کند، بنابراین اگر در آنجا مالک اتریوم هستید، نمی‌توانید سهم خود را مطالبه کنید؛ اما خریداران باید احتیاط کنند پس از ادغام، برخی از توکن‌های اتر فورک شده ممکن است ارزشمند باشند، اما رهبران انجمن اتریوم هشدار می‌دهند که فورک‌های PoW فقط به‌صورت پول نقد خواهند بود.

آیا مرج اتریوم می‌تواند موفق شود؟

تغییر اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام اولین تجربه در صنعت ارز‌های دیجیتال است. اگر ادغام موفقیت‌آمیز باشد، یک دستاورد قابل‌توجه مهندسی و همکاری بین مردم خواهد بود. ازآنجایی‌که بسیاری از توکن‌های ارزشمند در بالای شبکه ساخته می‌شوند و اتریوم ارزش بازاری نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار دارد، در صورت شکست، خطر ازبین‌رفتن صد‌ها میلیارد دلار ارزش را به دنبال دارد. ازآنجاکه توسعه‌دهندگان اصلی و سایر سهام‌داران آن بیش از دوازده آزمایش پربار و شبیه‌سازی Merge را انجام داده‌اند، مرج اکنون در حال حرکت به جلو است. ادغام همچنان ممکن است شکست بخورد، اما بعید است که این اتفاق بیفتد.

تکلیف شبکه اتریوم پس از آپدیت آن چه می‌شود؟

پس از استخراج آخرین بلوک PoW، ادغام بلافاصله انجام می‌شود. با صدور اولین بلوک PoS، شبکه به کار خود ادامه خواهد داد. کاربران اتریوم برای ارتقا به زنجیره PoS نیازی به انجام کاری نخواهند داشت.

اتریوم بعد مرج چه کاری می‌خواهد انجام دهد؟

پس از ادغام، توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم مانند گذشته به کار خود روی شبکه منبع‌باز ادامه خواهند داد و برنامه‌های آتی برای افزایش هزینه‌ها، سرعت و امنیت شبکه خواهند داشت. Shading که باهدف افزایش توان تراکنش‌های اتریوم و کاهش هزینه‌های آن با توزیع فعالیت‌های شبکه بر روی «شارد‌های» متعدد (درست مانند خطوط در بزرگراه) انجام می‌شود، یکی از نقشه‌های موردتوجه توسعه‌دهندگان پس از ادغام خواهد بود. (این به‌روزرسانی‌ها در ابتدا برای همراهی با Merge که با نام «اتریوم ۲. ۰» یا «ETH۲» نیز شناخته می‌شد، برنامه‌ریزی شده بود، اما به دلیل موفقیت مجموعه‌های شخص ثالث در پرداختن به برخی از مشکلات مشابه، از اولویت برخوردار شدند.)

جداسازی سازنده پیشنهاددهنده (PBS) که «سازندگان» را که تراکنش‌ها را به بلوک‌ها اضافه می‌کنند از «پیشنهادکنندگان» که آن‌ها را برای تأیید در سراسر شبکه ارسال می‌کنند، جدا می‌کند، همچنین در نقشه راه گنجانده شده است. PBS به‌عنوان راه حلی برای مشکل حداکثر مقدار قابل استخراج (MEV) پیشروی اتریوم ارائه شده است.

سرنوشت ماینرها پس از مرج اتریوم چه می‌شود؟

اکثر ماینر‌های اتریوم که روی کامپیوتر‌های گران قیمتی که فقط برای استخراج طراحی شده‌اند سرمایه‌گذاری کرده‌اند، پس از مرج قادر به تولید بلاک‌های جدید نخواهند بود. به‌منظور دریافت پاداش در شبکه PoS، بسیاری از ماینر‌ها استخراج را متوقف می‌کنند و در عوض اتر را سپرده‌گذاری می‌کنند. البته، کسانی که می‌خواهند به استفاده از تجهیزات ماینینگ خود ادامه دهند باید از شبکه اثبات کار دیگری مانند اتریوم کلاسیک استفاده کنند.

پس از مرج اتریوم، برخی از ماینر‌ها همچنان قصد دارند یک بلاک‌چین اثبات کار فورک شده تولید کنند که در اصل یک کپی از بلاک‌چین است که با استفاده از پروتکل قبلی ماینر پسند به کار خود ادامه می‌دهد. بااین‌حال، مشخص نیست که آیا این زنجیره‌ها به‌اندازه‌ای موفقیت می‌شوند که در نهایت به ماینر‌ها چیز پرداخت کنند.

اتریوم در مقایسه با بیت کوین

آیا مرج اتریوم می‌تواند آن را جایگزین بیت‌کوین کند؟

بیت‌کوین و اتریوم دو ارز دیجیتال محبوب هستند که مجموعاً 63.6 درصد از سرمایه بازار کریپتوهای جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. قیمت اتریوم در سه سال گذشته 648 درصد افزایش‌یافته است که بیش از دوبرابر افزایش 250 درصدی بیت‌کوین در مدت مشابه است. مرج اتریوم، این ارز دیجیتال را از منظر ESG به سرمایه‌گذاری جذاب‌تری نسبت به بیت‌کوین تبدیل می‌کند؛ اما لزوماً اتریوم را تهدیدی برای سقوط بیت‌کوین به‌عنوان برترین ارز دیجیتال جهان نمی‌کند.

کریس کلاین، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Bitcoin IRA، می‌گوید بیت‌کوین و اتریوم بیش از آنکه در بازار ارزهای دیجیتال رقابتی باشند مکمل یکدیگر هستند. کلاین می‌گوید: «بیت‌کوین و اتریوم اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند. بیت‌کوین یک رمزنگاری پولی با اثبات کار، دارایی محدود است، درحالی‌که ابزار اتریوم به‌عنوان ستون فقرات وب 3 است. هر دو به‌عنوان عناصر مهم و متمایز از اکوسیستم کلی دارایی دیجیتال در حال اجرا عمل می‌کنند.» درحالی‌که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال در اواخر تابستان (24 شهریور) منتظر مرج اتریوم هستند، رویداد مهم بعدی در مسیر اثبات سهام اتریوم در ژوئن رخ خواهد داد. انتظار می‌رود
اتریوم یک آزمایش بزرگ برای ادغام در ماه ژوئن با استفاده از شبکه آزمایشی Ropsten انجام دهد. پس از تکمیل ارتقای Ropsten، توسعه‌دهندگان اتریوم فقط دو شبکه آزمایشی دیگر را قبل از ادغام شبکه اصلی اتریوم برای ارتقای دارند.

جمع‌بندی: برای مرج اتریوم احتمال وقوع 2 سناریو وجود دارد. سناریوی اول شکست آن است که طبق تحقیقات آکادمی مهرابی فاینانس که در مطالب بالا نیز به آن اشاره شد احتمال آن بسیار کم است و اما سناریو دوم آن موفق شدن مرج اتریوم است که احتمال بیش‌تری می‌توان به آن داد؛ زیرا یکی از بزرگ‌ترین اتفاق‌هایی که با این عمل اتریوم انجام شد ممنوعیت ارزهای دیجیتال و مارکت کریپتوکارنسی در بعضی از کشورها به بهانه انرژی و مصرف برق آن بود که با این عمل اتریوم نقطه عطفی برای نقش‌برآب شدن آن بهانه است.

نکته دوم این است که احتمال این که قیمت اتریوم در آینده‌های دور بسیار افزایشی شود وجود دارد؛ زیرا بیشتر مردم برای دریافت پاداش کارمزد با کمترین ریسک‌پذیری به استیکینگ اتریوم می‌پردازند که این امر باعث افزایش قیمت آن می‌شود؛ چون تقاضا در بازار بیشتر از عرضه اتفاق می‌افتد.

نظر شما در باره مرج اتریوم چیست؟ لطفاً نظر خود را در کادر کامنت وارد کنید تا دیگران نیز از آن استفاده کنند.

 

دانلود رایگان فایل PDF این مقاله

5/5
مدیریت ریسک و سرمایه
مدیریت ریسک مثل آب خوردن
دانش مدیریت ریسک به شما کمک که در هیچ یک از معاملاتتان ضرر نکنید. همین الآن مدیریت ریسک را رایگان یادبگیرید.
محمد مهرابی
چک لیست تراکنش با ارز دیجیتال

چگونه می‌توانید تراکنش‌های بین الملی با ارز دیجتال را بدون ردگیری و دور زدن تحریم انجام دهید. برای دانلود رایگان چک‌لیست تراکنش با ارز دیجتال روی لینک زیر کلیک کنید.

دوره آموزش ترید به زبان ساده مهرابی فاینانس
2،000،000 تومان تخفیف
برای شما

دورۀ ترید واقعی به زبان ساده با 2 میلیون تخفیف برای افرادی که در سایت ثبت‌نام می‌کنند. برای مشاهدۀ کلیک کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Facebook
Twitter
LinkedIn